Yesildere Selalesi, Denizli

Currently Open
 • Address: 20700 Sakızcılar/Cal/Denizli, Turkey
 • Timings: 24-hrs Details
 • Time Required: 01:30 Hrs
 • Tags: Outdoors, Waterfall, Family And Kids, Nature
 • Map

About Yesildere Selalesi, Denizli

Karahayit is a quaint little waterfall in Denizli that is set far from the city. As difficult as it is to locate the spot, the falls is equally beautiful. The visitors of the falls are served to their hearts full by a restaurant just close by the attraction. Have a bite of the amazing seafood from the restaurant while you gaze at the beautiful waterfall. The water from the falls is icy and is in total flow when visited after the monsoon season. The place is mostly without any visitors given the unique location of the falls and offers a completely refreshing experience to the visitors. Karahayit Aglayan Kaya is one of the underrated places in Denizli and is definitely worth a visit.

Yesildere Selalesi Information

 • The road to the waterfall is a difficult ride.
 • Seek the help of the locals to find the place. It is hard to locate.

How To reach Yesildere Selalesi by Public Transport

 • Rent a car or hire a taxi.

Love this? Explore the entire list of things to do in Denizli before you plan your trip.

Fancy a good night's sleep after a tiring day? Check out where to stay in Denizli and book an accommodation of your choice.

TripHobo Highlights for Yesildere Selalesi

Need more info?

Things to Know Before Visiting Yesildere Selalesi

 • 95% of people who visit Denizli include Yesildere Selalesi in their plan

 • 58.99% of people start their Yesildere Selalesi visit around 08 AM - 09 AM

 • People usually take around 1 Hr 30 Minutes to see Yesildere Selalesi

Monday, Wednesday and Friday

95% of people prefer to travel by car while visiting Yesildere Selalesi

People normally club together Karahayit and Laodicea while planning their visit to Yesildere Selalesi.

People also prefer to start their day with Yesildere Selalesi.

* The facts given above are based on traveler data on TripHobo and might vary from the actual figures

Yesildere Selalesi, Denizli Reviews

user-pics
Google+
 • A "wow" place and strongly suggested. A bit far away from the city but a nice drive experience.

 • Beautiful water fall.

 • Şehir merkezine biraz uzak ama gittiğinize kesinlikle değecek bir yer, tamamen yeşilliklerle kaplı doğayla iç içe bir balık restorantı, oturduğunuz masaların yanından geçen dereden tutun da sıra sıra balık havuzlarına kadar, aşağı yukarı 2o mt şelalesi ile yemek yerken ayrı bir göz zevki ile 'ağlayan kaya restoranı' görmemiş arkadaşları bekliyor. Denizli de ki sayılı yerlerden. İlk defa gidecek arkadaşlara; 1- Hafta sonu gidecekseniz biraz erken çıkın derim yoksa masa bulamaya bilirsiniz, ya da birilerinin masayı boşaltmasını beklersiniz. 2- Gitiğiniz de girişte siparişinizi verip oturacağınız yeri garsona gösterirseniz, siz etrafı gezip dolaşıncaya kadar siparişiniz çıkmış olur ve ekstradan bir 2o dk. beklemessiniz (müşterilerin yoğunluğuna göre vakit - ya da + bilir.) 3-Masanıza bir eşyanızı ( mont gibi vs.) bırakıp giderseniz başka bir müşteri sizin maasanıza oturmaz, tartışma gibi durum ceyran etmez.(Hafta sonu bazen acayip dolu oluyor, o boş masa siz etrafı gezerken doluveriyor demedi demeyin) 4-Akşam üzerine kadar kalmayı düşünüyorsanız üzerinize mevsimlik birşeyler almanızı öneririm akşam üzerine doğru hava biraz soğuyor. ( yazı baz alarak konuşuyorum).

 • Doğa olayını çok beğendik kayaların arasından sular fışkırıyor. Çevresinde bulanan tesis de güzel tek kusuru yolu ters geçerken ugrayabileceginiz bir yer değil oraya gitmek için sadece oraya gitmeniz gerek değer mi derseniz bizce değdi.

 • Herkesin abartılı bir şekilde anlatması sonucu, 30-40 km yolu göze alıp, burayı görmeden gitmeyelim dediğimiz bir yer, manzara açısından güzel, buda fiyatlara yansıyor zaten, ama servis zayıf yarım saatten fazla bekliyorsunuz, Sonuç: bu hizmete ve yemeklere bu yol çekilmez... Amaç manzara görmekse o zaman başka....

Read all reviews

All Questions

Yesildere selalesi
  Simply click on Ask a Question to add question