Sinop Cezaevi

4.5125 Votes
 • Address: Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:18, 57000 Osmaniye Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Turkey
  Map
 • Tags: Museums, Family And Kids

The historical Sinop Prison is now more of an open-air museum. It is a place where you will get to know about how the prisoners lived, in 1200th to 1900th. Famous Turkish Writers and politicians lived here; even small children were no exception. The history of their struggle will evoke goose bumps. With its haunting silence and the eerie atmosphere, the prison is a must see to know about the Turkish History. Designed in U-shape, the prison also has a Turkish bath and a juvenile prison.

For other interesting insights of the city, you can explore Osmaniye Koyu tours.

More about Osmaniye Koyu

You won't miss your home when in Osmaniye Koyu, hotels in Osmaniye Koyu like Vira Hotel, Sinop Antik Otel and Zinos Hotel offer some of the best places to stay in the city.

Find out how to reach Osmaniye Koyu to begin with. Plenty of wholesome Osmaniye Koyu vacation packages are available to choose from, pick your today!

How to Reach Sinop Cezaevi

 • Rented car/ Taxi

Love this? Explore the entire list of places to visit in Osmaniye Köyü before you plan your trip.

Fancy a good night's sleep after a tiring day? Check out where to stay in Osmaniye Köyü and book an accommodation of your choice.

 • Sinop Cezaevi Address: Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:18, 57000 Osmaniye Köyü/Sinop Merkez/Sinop Merkez/Sinop, Turkey
 • Try the best online travel planner to plan your travel itinerary!
Are you associated with this business? Get in Touch

Sinop Cezaevi Reviews & Ratings

Google+
 • Arkadaşlar tarihi severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer Sinop Cezaevi tarihçesi Sinop Cezaevi, yaklaşık 4000 yıl önce Sinop civarında Gaskalıların yaşadığı dönemde yaptırılmıştır. Devasa büyüklüğü ile dikkat çeken cezaevi Gaskalıların ardından Grek, Pontus, Roma ve Bizans uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. Bizanslılardan sonra Selçuklular tarafından sur olarak kullanılan hapishane üç tarafı denizlerle çevrili bir konumdadır. Surların cezaevi olarak kullanıldığına dair bulunan belgeler bizi ilk olarak 1569 yılına götürmektedir. Başlarda hapishaneden daha çok zindan görevi görmektedir. Rivayetlere göre o dönemde çıkan ayaklanmalar sonucu zindana atılanların sonu hiç iyi olmamıştır. 1887 senesinde iç kalenin resmi olarak hapishaneye dönüştürülmesi sonucu çocuk hapishanesi, kadın koğuşu, hamam gibi ek binalar eklenmiştir. 18 metre uzunluğunda, 22 metre genişliğinde olan surlardan kaçış pek mümkün olmamaktadır. Bu zaman kadar 2 kişi kanalizasyon yoluyla hapishaneden kaçmayı denese de bu deneme başarısız olmuş ve ölümle sonuçlanmıştır. Üç yanı denizle çevrili olduğundan yüksek nem oranına maruz kalan olan mahkûmların çoğu bu sebeple cezası bitmeden yaşamını yitirmiştir. Ürpertici mimarisi ve yaşanılan acı olayları ile “dark turizm” konusunda Türkiye’nin alternatifi konumundadır. Gezilip görülmesi gereken müthiş bir yer tavsiye ederim

 • Allah kimseyi düşürmesin. Hele haksiz yere hapis yatmak heralde tahayyül edemeyiz. Gezerken insanin tüyleri diken diken oluyor. Ozellikle çocukları goturup anlatmak lazim diye düşünüyorum. Özgürlük herseyden kiymetli.

 • En başta şunu demek isterim ceza evi olarak değil de terbiye evi olarak bakarsak sıkıntı yok.diğer türlü insan üzülüyor o yerlerlerden kimler geldi kimler geçti...müze olarak bakarsan hiç açıklayıcı bilgiler yok illa rehber olacak ki anlayacaksın ..sinopa gelince gezerken uğrayın en azından farkı olarak zindanı görürsünüz o demirler de insan nasıl durmuş hayretle baktım...

 • yaşanmışlılların olduğu ama bana pek işlemeyen mekan

 • Koridorlarda yürürken ensenizde mahkumların acılarını hissediyorsunuz. Yaşanmışlıkların her adımda üzerinize yapıştığı mekanlardan biri.(Sabahattin Ali'nin o odada kaldığı konusu hiç inandırıcı değil.)

Read all reviews