Sinop Fortress Prison, Sinop

Book Hotels From your favorite brands

Book Tours From your favorite brands

About Sinop Fortress Prison, Sinop

Sinop Fortress Prison, Sinop - Address, Phone Number, Ticket Price

Address: Kaleyazısı, Cumhuriyet Cad., 57000 Sinop Merkez/Sinop, Turkey

Phone: +90-3682616767

Ticket Price: 5 TRY

Show on map

Time Required: 02:00 Hrs

Timings: 08:00 am - 05:00 pm Details

Added 569 times in trip plans

Museum, Tour, Historical Site, Family And Kids, Prison

Try TripHobo to create your itinerary

Are you associated with this business? Get in touch

Revisit the age-old history of Sinop by taking a tour of the Sinop Fortress Prison. It is located inside the Sinop Fortress and is said to be one of the oldest prisons of Turkey. Established in 1887, the prison was built to imprison the most famous criminals of those days. The most unique fact of the prison castle is its structure. It is surrounded by sea on three sides. It also had a juvenile prison. History says that the prison used to be guarded by 300 guards, giant gorillas and sometimes dragons as well. True or not, but the structure that has remained till today do deserve a visit. Later on, in 1997 the prison was closed down and it is now used as a museum.

Take a tour inside the prison to learn the history, hidden behind the thick high walls of the prison.

How To reach Sinop Fortress Prison by Public Transport

  • By hired car

Love this? Explore the entire list of things to do in Sinop before you plan your trip.

Fancy a good night's sleep after a tiring day? Check out where to stay in Sinop and book an accommodation of your choice.

Sinop Fortress Prison, Sinop Reviews - Write a Review

user-pics
Google+
  • Old prison

  • Very impressive.

  • Kimler neler çekti bu hapishanede kim bilir ... Gezdiğinizde içinizin ürperdiği zindanlar insanın yaşama sevincini alıp götürüyor gerçekten ... Çok eskilerden beri kullanılagelen cezaevi iyi ki şimdi kullanılmıyor ... Ürkütücü zindanları gezerken halinize şükredeceğinize eminim ... Şu an Sinop'un simgelerinden biri olan cezaevi kente gelen misafirlerin ilk ziyaret noktası konumunda ...

  • Evliya Çelebi tarihi seyahatnamesinde bu zindandan şöyle bahsetmiştir: "Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar."

  • Geçmişte Sabahattin Ali gibi birçok önemli şahsiyetin tutuklu olarak kaldığı tarihi cezaevidir. Film çekimlerine de mekan olmuş bu yapıyı gezerken insanın içi ürperiyor. Allah kimseyi hapishaneye düşürmesin inşallah.

Read all reviews