Zamek Vlasim

Powered by Booking.com
Chata Divisov U Benesova From USD 30.75 /Night
?php echo $hotel['name']; ?> Book Now
Hotel Kácov From USD 37.03 /Night
?php echo $hotel['name']; ?> Book Now
Dvůr Pecínov From USD 57.06 /Night
?php echo $hotel['name']; ?> Book Now
Show More

About Zamek Vlasim, Vlašim

Overview of Zamek Vlasim

Welcome to the page of Zamek Vlasim. This is a place of interest in the city of Vlašim in Czech Republic. Don't expect lot of visitors to Zamek Vlasim since it is not a popular tourist spot in Vlašim.

More about Vlašim

Create a customized plan for your visit using the Vlašim trip planner. You can use ready templates or start from scratch for the same.

You won't miss your home when in Vlašim, hotels in Vlašim like Hotel Kácov, Chata Divisov U Benesova and Dvůr Pecínov offer some of the best places to stay in the city.

Find out how to reach Vlašim to begin with. Plenty of wholesome Vlašim vacation packages are available to choose from, pick your today!

Address: Zámek 1, 258 01 Vlašim, Czechia

Show on map

Timings: 09:00 am - 04:00 pm Details

Try TripHobo Trip Planner

Share your experience - Rate Zamek Vlasim, Vlašim

user-pics
Google+
  • Zámek který slouží jako muzeum. Má obřadní síň, konají se zde svatby. Můžete muzeum navštívit i se psy. Krásný a udržovaný park.

  • Krásný zámek, který určitě stojí za návštěvu. Součástí je i rozsáhlá zahrada s další architekturou stojící za vidění.

  • Kdysi jsem do Vlašimi jezdila na střední školu a park jsme v rámci výuky chodili uklízet. Ale už v té době jsem si ho oblíbila. A dnes se sem vracím se svými dětmi a neustále objevujeme nová zákoutí. V loňském roce jsme zde objevili spoustu dřevěných zvířecích soch a našeho staršího syna moc bavilo je objevovat. Pokud tedy toužíte po příjemné procházce přírodou a to na dosah centra města, vyražte do Vlašimi. Navštívit také můžete zámek, ve kterém sídlí Muzeum Podblanicka.

    Read more
  • Moc fajn.

  • Příjemné místo na procházku, relax nebo běh. Májové slavnosti se zde konají a jsou skvělé

Read all reviews