Appleby Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Appleby

How much does it cost to travel to Appleby

Plan your trip to Appleby with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Appleby is USD 90.04 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 360.16. For accommodation, be ready to spend around USD 42 for a budget accommodation and USD for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Appleby, you will need a rough figure of USD 0 per day. For detailed Appleby trip cost calculator, use Appleby Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Appleby

  • Average Daily Cost* USD 210 Per Person
  • Cost for One Week USD 1470 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2940 Per Person
  • Cost for One Month USD 6300 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Appleby

  • Average Daily Cost* USD 70 Per Person
  • Cost for One Week USD 490 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 980 Per Person
  • Cost for One Month USD 2100 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Appleby

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 36.02
  • Fast food Combo meal USD 7.58
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.41
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 2.09
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.53
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 4.36
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 42
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3.03
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.71
  • Fuel (1 L) USD 1
0