Appleby-in-westmorland Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Appleby-in-westmorland

How much does it cost to travel to Appleby-in-westmorland

Plan your trip to Appleby-in-westmorland with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Appleby-in-westmorland is USD 65.7 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 262.8. For accommodation, be ready to spend around USD 198 for a budget accommodation and USD 144 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Appleby-in-westmorland, you will need a rough figure of USD 0 per day. For detailed Appleby-in-westmorland trip cost calculator, use Appleby-in-westmorland Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Appleby-in-westmorland

  • Average Daily Cost* USD 399 Per Person
  • Cost for One Week USD 2793 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 5586 Per Person
  • Cost for One Month USD 11970 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Appleby-in-westmorland

  • Average Daily Cost* USD 152 Per Person
  • Cost for One Week USD 1064 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2128 Per Person
  • Cost for One Month USD 4560 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Appleby-in-westmorland

  • Average Daily Cost* USD 231 Per Person
  • Cost for One Week USD 1617 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3234 Per Person
  • Cost for One Month USD 6930 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Appleby-in-westmorland

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 26.28
  • Fast food Combo meal USD 6.7
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.29
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 2.37
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.64
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.64
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 198
  • Luxury Accommodation USD 144
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3.42
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 2.89
  • Fuel (1 L) USD 1.5
0