Dewitt Township Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Dewitt Township

How much does it cost to travel to Dewitt Township

Plan your trip to Dewitt Township with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Dewitt Township is USD 56.25 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 225. For accommodation, be ready to spend around USD 55 for a budget accommodation and USD 170 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Dewitt Township, you will need a rough figure of USD 31.25 per day. For detailed Dewitt Township trip cost calculator, use Dewitt Township Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Dewitt Township

  • Average Daily Cost* USD 490 Per Person
  • Cost for One Week USD 3430 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 6860 Per Person
  • Cost for One Month USD 14700 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Dewitt Township

  • Average Daily Cost* USD 228 Per Person
  • Cost for One Week USD 1596 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3192 Per Person
  • Cost for One Month USD 6840 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Dewitt Township

  • Average Daily Cost* USD 87 Per Person
  • Cost for One Week USD 609 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1218 Per Person
  • Cost for One Month USD 2610 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Dewitt Township

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 22.5
  • Fast food Combo meal USD 6
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.25
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 2
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.58
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 3
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 55
  • Luxury Accommodation USD 170
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 6
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 2.43
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 1.25
  • Fuel (1 L) USD 0.63
0