Gävle Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Gävle

How much does it cost to travel to Gävle

Plan your trip to Gävle with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Gävle is USD 68.92 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 275.68. For accommodation, be ready to spend around USD 112 for a budget accommodation and USD 147 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Gävle, you will need a rough figure of USD 73.51 per day. For detailed Gävle trip cost calculator, use Gävle Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Gävle

  • Average Daily Cost* USD 536 Per Person
  • Cost for One Week USD 3752 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 7504 Per Person
  • Cost for One Month USD 16080 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Gävle

  • Average Daily Cost* USD 347 Per Person
  • Cost for One Week USD 2429 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 4858 Per Person
  • Cost for One Month USD 10410 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Gävle

  • Average Daily Cost* USD 167 Per Person
  • Cost for One Week USD 1169 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2338 Per Person
  • Cost for One Month USD 5010 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Gävle

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 27.57
  • Fast food Combo meal USD 8.33
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 4.49
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 0.98
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.86
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 2.45
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 112
  • Luxury Accommodation USD 147
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 10.72
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2.94
  • Fuel (1 L) USD 1.6
0