Know more

Geelong Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Geelong

How much does it cost to travel to Geelong

Plan your trip to Geelong with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Geelong is USD 76.63 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 306.52. For accommodation, be ready to spend around USD for a budget accommodation and USD for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Geelong, you will need a rough figure of USD 45.98 per day. For detailed Geelong trip cost calculator, use Geelong Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Geelong

  • Average Daily Cost* USD 343 Per Person
  • Cost for One Week USD 2401 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 4802 Per Person
  • Cost for One Month USD 10290 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Geelong

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 30.65
  • Fast food Combo meal USD 6.9
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.07
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 0.57
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.15
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 4.16
0