Know more

Livorno Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Livorno

How much does it cost to travel to Livorno

Plan your trip to Livorno with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Livorno is USD 87.56 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 350.24. For accommodation, be ready to spend around USD 70 for a budget accommodation and USD 135 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Livorno, you will need a rough figure of USD 35.02 per day. For detailed Livorno trip cost calculator, use Livorno Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Livorno

  • Average Daily Cost* USD 446 Per Person
  • Cost for One Week USD 3122 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 6244 Per Person
  • Cost for One Month USD 13380 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Livorno

  • Average Daily Cost* USD 227 Per Person
  • Cost for One Week USD 1589 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3178 Per Person
  • Cost for One Month USD 6810 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Livorno

  • Average Daily Cost* USD 125 Per Person
  • Cost for One Week USD 875 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1750 Per Person
  • Cost for One Month USD 3750 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Livorno

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 35.02
  • Fast food Combo meal USD 8.17
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 1.5
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 0.49
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.14
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.44
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 70
  • Luxury Accommodation USD 135
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 6.42
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 0.58
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 1.4
  • Fuel (1 L) USD 1.7
0