Llannefydd Trip Planner

Plan a trip to Llannefydd and know your trip budget

Llannefydd is a village and community in Conwy County Borough, in Wales. It is located on the border with Denbighshire, between the Afon Aled and River Elwy, 5.7 miles (9.2 km) north west of Denbigh, 5.8 miles (9.3 km) south west of St Asaph, 6.9 miles (11.1 km) south of Abergele and 15.2 miles (24.5 km) south east of Conwy. In the 2011 census the
More about Llannefydd
Today 23 Jan

2oC

-1oC

Wind:0.94 m/s

Humidity:94%

Precipitation:0.1%

Plan your trip to Llannefydd with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Llannefydd is USD 63.7 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 254.8. For accommodation, be ready to spend around USD 60 for a budget accommodation and USD 127 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Llannefydd, you will need a rough figure of USD 73.26 per day. For detailed Llannefydd trip cost calculator, use Llannefydd Trip Planner.

USD
  • Average Daily Cost* USD361 Per Person
  • Cost for One Week USD2527 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD5054 Per Person
  • Cost for One Month USD10830 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 211 Per Person
  • Cost for One Week USD 1477 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2954 Per Person
  • Cost for One Month USD 6330 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 115 Per Person
  • Cost for One Week USD 805 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1610 Per Person
  • Cost for One Month USD 3450 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 25.48
  • Fast food Combo meal USD 7.01
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.25
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 1.05
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.49
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.32
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 60
  • Luxury Accommodation USD 127
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3.31
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 2.17
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2.93
  • Fuel (1 L) USD 1.57
* Some of the data on this page is powered by Numbeo