Maple Bluff Trip Planner

Plan a trip to Maple Bluff and know your trip budget

Maple Bluff is a village in Dane County, Wisconsin, United States. The population was 1,313 at the 2010 census. A suburb of Madison, it is part of the Madison Metropolitan Statistical Area. Maple Bluff is the site of the Wisconsin Governor's Mansion, the residence of the governor of Wisconsin and his or her family. The Robert M. La Follette House i
More about Maple Bluff
Today 23 Oct

11oC

0oC

Wind:3.18 m/s

Humidity:61%

Precipitation:0.01%

Plan your trip to Maple Bluff with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Maple Bluff is USD 62.5 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 250. For accommodation, be ready to spend around USD 25 for a budget accommodation and USD 115 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Maple Bluff, you will need a rough figure of USD 50 per day. For detailed Maple Bluff trip cost calculator, use Maple Bluff Trip Planner.

USD
  • Average Daily Cost* USD378 Per Person
  • Cost for One Week USD2646 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD5292 Per Person
  • Cost for One Month USD11340 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 172 Per Person
  • Cost for One Week USD 1204 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2408 Per Person
  • Cost for One Month USD 5160 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 71 Per Person
  • Cost for One Week USD 497 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 994 Per Person
  • Cost for One Month USD 2130 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 25
  • Fast food Combo meal USD 7
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.79
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 1.6
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.79
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.31
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 25
  • Luxury Accommodation USD 115
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 4.99
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.86
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2
  • Fuel (1 L) USD 0.68
* Some of the data on this page is powered by Numbeo