Know more

Naples Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Naples

How much does it cost to travel to Naples

Plan your trip to Naples with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Naples is USD 58.37 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 233.48. For accommodation, be ready to spend around USD 55 for a budget accommodation and USD 338 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Naples, you will need a rough figure of USD 32.1 per day. For detailed Naples trip cost calculator, use Naples Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Naples

  • Average Daily Cost* USD 574 Per Person
  • Cost for One Week USD 4018 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 8036 Per Person
  • Cost for One Month USD 17220 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Naples

  • Average Daily Cost* USD 258 Per Person
  • Cost for One Week USD 1806 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3612 Per Person
  • Cost for One Month USD 7740 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Naples

  • Average Daily Cost* USD 94 Per Person
  • Cost for One Week USD 658 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1316 Per Person
  • Cost for One Month USD 2820 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Naples

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 23.35
  • Fast food Combo meal USD 8.17
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 1.54
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 0.47
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.36
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.4
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 55
  • Luxury Accommodation USD 338
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 4.38
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 0.97
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 1.28
  • Fuel (1 L) USD 1.72
0