Nevada Trip Planner

Plan a trip to Nevada and know your trip budget

How much does it cost to travel to Nevada

Plan your trip to Nevada with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Nevada is USD 58.13 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 232.52. For accommodation, be ready to spend around USD 43 for a budget accommodation and USD 111 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Nevada, you will need a rough figure of USD 50 per day. For detailed Nevada trip cost calculator, use Nevada Trip Planner.

USD

Average Price of a Luxury Trip in Nevada

  • Average Daily Cost* USD 337 Per Person
  • Cost for One Week USD 2359 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 4718 Per Person
  • Cost for One Month USD 10110 Per Person

Average Price of a Mid-Range Trip in Nevada

  • Average Daily Cost* USD 143 Per Person
  • Cost for One Week USD 1001 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 2002 Per Person
  • Cost for One Month USD 4290 Per Person

Average Price of a Budget Trip in Nevada

  • Average Daily Cost* USD 89 Per Person
  • Cost for One Week USD 623 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1246 Per Person
  • Cost for One Month USD 2670 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Nevada

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 23.25
  • Fast food Combo meal USD 6
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.89
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 1.36
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.36
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.7
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 43
  • Luxury Accommodation USD 111
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3.5
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.9
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2
  • Fuel (1 L) USD 0.86
* Some of the data on this page is powered by Numbeo