Niagara Falls Trip Planner

Plan a trip to Niagara Falls and know your trip budget

Once a natural wonder, always a natural wonder! The Niagara Falls is one of those natural phenomena where you can’t help but just stop for a minute (or more) and simply marvel at something that is beyond human comprehension. The Niagara Falls is made up of a series of waterfalls and can be viewed from both the American and the Canadian side.
More about Niagara Falls
Today 19 Jan

-7oC

-11oC

Wind:6.5 m/s

Humidity:84%

Precipitation:0.43%

Plan your trip to Niagara Falls with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Niagara Falls is USD 55.14 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 220.56. For accommodation, be ready to spend around USD 25 for a budget accommodation and USD 140 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Niagara Falls, you will need a rough figure of USD 55.14 per day. For detailed Niagara Falls trip cost calculator, use Niagara Falls Trip Planner.

USD
  • Average Daily Cost* USD337 Per Person
  • Cost for One Week USD2359 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD4718 Per Person
  • Cost for One Month USD10110 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 133 Per Person
  • Cost for One Week USD 931 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1862 Per Person
  • Cost for One Month USD 3990 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 71 Per Person
  • Cost for One Week USD 497 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 994 Per Person
  • Cost for One Month USD 2130 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 22.06
  • Fast food Combo meal USD 6.98
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 2.89
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 1.47
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.56
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.89
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 25
  • Luxury Accommodation USD 140
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 2.76
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.47
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2.21
  • Fuel (1 L) USD 0.88
* Some of the data on this page is powered by Numbeo