Pearl Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Pearl

How much does it cost to travel to Pearl

Plan your trip to Pearl with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Pearl is USD 75 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 300. For accommodation, be ready to spend around USD 48 for a budget accommodation and USD 129 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Pearl, you will need a rough figure of USD 37.5 per day. For detailed Pearl trip cost calculator, use Pearl Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Pearl

  • Average Daily Cost* USD 357 Per Person
  • Cost for One Week USD 2499 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 4998 Per Person
  • Cost for One Month USD 10710 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Pearl

  • Average Daily Cost* USD 216 Per Person
  • Cost for One Week USD 1512 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3024 Per Person
  • Cost for One Month USD 6480 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Pearl

  • Average Daily Cost* USD 100 Per Person
  • Cost for One Week USD 700 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1400 Per Person
  • Cost for One Month USD 3000 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Pearl

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 30
  • Fast food Combo meal USD 6.5
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 4.51
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 2
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.49
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.8
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 48
  • Luxury Accommodation USD 129
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 4.08
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.38
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 1.5
  • Fuel (1 L) USD 0.53
0