Pebble Beach Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Pebble Beach

How much does it cost to travel to Pebble Beach

Plan your trip to Pebble Beach with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Pebble Beach is USD 112.5 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 450. For accommodation, be ready to spend around USD 194 for a budget accommodation and USD 859 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Pebble Beach, you will need a rough figure of USD 62.5 per day. For detailed Pebble Beach trip cost calculator, use Pebble Beach Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Pebble Beach

  • Average Daily Cost* USD 1115 Per Person
  • Cost for One Week USD 7805 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 15610 Per Person
  • Cost for One Month USD 33450 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Pebble Beach

  • Average Daily Cost* USD 498 Per Person
  • Cost for One Week USD 3486 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 6972 Per Person
  • Cost for One Month USD 14940 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Pebble Beach

  • Average Daily Cost* USD 249 Per Person
  • Cost for One Week USD 1743 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3486 Per Person
  • Cost for One Month USD 7470 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Pebble Beach

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 45
  • Fast food Combo meal USD 6.5
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 3.8
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 2
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.5
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 194
  • Luxury Accommodation USD 859
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 4.35
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 2.5
  • Fuel (1 L) USD 0.74
0