Know more

Raleigh Trip Planner

Know Your Trip Budget for Your Dream Vacation to Raleigh

How much does it cost to travel to Raleigh

Plan your trip to Raleigh with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Raleigh is USD 64.63 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 258.52. For accommodation, be ready to spend around USD 79 for a budget accommodation and USD 88 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Raleigh, you will need a rough figure of USD 31.25 per day. For detailed Raleigh trip cost calculator, use Raleigh Trip Planner.

USD
  • Average Price of a Luxury Trip in Raleigh

  • Average Daily Cost* USD 297 Per Person
  • Cost for One Week USD 2079 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 4158 Per Person
  • Cost for One Month USD 8910 Per Person
  • Average Price of a Mid-Range Trip in Raleigh

  • Average Daily Cost* USD 238 Per Person
  • Cost for One Week USD 1666 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3332 Per Person
  • Cost for One Month USD 7140 Per Person
  • Average Price of a Budget Trip in Raleigh

  • Average Daily Cost* USD 122 Per Person
  • Cost for One Week USD 854 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1708 Per Person
  • Cost for One Month USD 3660 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

How much will it cost once you're in Raleigh

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 25.85
  • Fast food Combo meal USD 6.5
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 4.11
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 1.75
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 1.75
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 1.43
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 79
  • Luxury Accommodation USD 88
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 1.4
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 1.25
  • Fuel (1 L) USD 0.59
0