Theilenhofen Trip Planner

Plan a trip to Theilenhofen and know your trip budget

While planning your trip to Theilenhofen in Germany, it is important to see what special you will experience in the city.The City tourism overview will help you out with everything from Time Zone, Currency, Electricity and Internet, Language, Security, offbeat paths, weather, customs, tipping, and other essential information.In addition to this, th
More about Theilenhofen
Today 16 Dec

-0oC

-1oC

Wind:1.83 m/s

Humidity:90%

Precipitation:0.05%

Plan your trip to Theilenhofen with an estimated budget for your travel. The average daily cost of food in Theilenhofen is USD 64.04 per person. For a family of four, the cost of eating out is USD 256.16. For accommodation, be ready to spend around USD 33 for a budget accommodation and USD 125 for a luxury hotel, per day, per person. For getting around Theilenhofen, you will need a rough figure of USD 99.61 per day. For detailed Theilenhofen trip cost calculator, use Theilenhofen Trip Planner.

USD
  • Average Daily Cost* USD360 Per Person
  • Cost for One Week USD2520 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD5040 Per Person
  • Cost for One Month USD10800 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 241 Per Person
  • Cost for One Week USD 1687 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 3374 Per Person
  • Cost for One Month USD 7230 Per Person
  • Average Daily Cost* USD 99 Per Person
  • Cost for One Week USD 693 Per Person
  • Cost for Two Weeks USD 1386 Per Person
  • Cost for One Month USD 2970 Per Person

*Based on Food, Accommodation & Transportation

Food & Drinks
  • 3-Course meal (mid-range) USD 25.62
  • Fast food Combo meal USD 8.54
  • Coffee (Cappuccino regular) USD 2.85
  • Bottle of Water (1.5 L) USD 0.25
  • Soft Drinks (Coke/Pepsi, 0.33 L) USD 2.28
  • Domestic Beer (0.5 L) USD 0.91
Accommodation & Transportation
  • Budget Accommodation USD 33
  • Luxury Accommodation USD 125
  • Taxi Start (Standard Tariff) USD 3.7
  • Taxi per km (Standard Tariff) USD 2.28
  • One-way Ticket (Local Transit) USD 3.98
  • Fuel (1 L) USD 1.59
* Some of the data on this page is powered by Numbeo